۹ اکتبر درگذشت پیوس دوازدهم

مجموعه: درگذشت های جهان تعداد بازدید: 156
۹ اکتبر  درگذشت پیوس دوازدهم

پاپ پیوس دوازدهم (به انگلیسی: Pius XII) یکی از پاپ‌های کلیسای کاتولیک رم بود که در رم به دنیا آمد و از ۱۹۳۹ تا ۱۹۵۸ میلادی پاپ بود.

تصمیم پیوس دوازدهم مبنی بر خودداری از نکوهش کردن نسل‌کشی یهودیان توسط آلمان نازی و دیدگاه واتیکان در توجیه عمل‌کرد وی، همواره باعث بروز تنش در روابط اسرائیل و واتیکان بوده است.

یوس دوازدهم در سال ۱۹۳۹ و هم‌زمان با آغاز جنگ جهانی دوم به مقام «پاپ اعظم» انتخاب شد و تا سال ۱۹۵۸ در این سمت باقی ماند. پیوس دوازدهم در اقدامی که به شدت مورد اعتراض یهودیان قرار دارد، از امضاء بیانیه نیروهای متفقین در نکوهش نسل‌کشی و یهودستیزی آلمان نازی خودداری کرد.

در سال ۲۰۰۷ میلادی، ۱۵ کاردینال و ۱۵ اسقف اعظم واتیکان با اکثریت آرا، رای به آمرزش پیوس دوازدهم دادند. این اقدام در کلیسای کاتولیک جزء آخرین قدم‌ها برای اعلام فردی به عنوان «قدیس» است.

در موزه یَد و شِم در اورشلیم که با هدف نگهداری یاد و آثار قربانیان جنایات نازی‌ها و حفظ اسناد و آثار فاجعه نسل‌کشی یهودیان برپا شده است، در شرح عکسی از پاپ پیوس دوازدهم، از وی به عنوان فردی که «سکوت در برابر جنایات نازی‌ها علیه یهودیان کرده‌است»، یاد می‌شود.

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “۹ اکتبر درگذشت پیوس دوازدهم”

قالب تفریحی