۸ دسامبر زادروز ماری یکم

مجموعه: زادروزهای جهان تعداد بازدید: 109
۸ دسامبر زادروز ماری یکم

ماری یکم اسکاتلند (به انگلیسی: Mary, Queen of Scots) (زاده ۸ دسامبر۱۵۴۲ -درگذشته در ۸ فوریه ۱۵۸۷) که با نام ماری استوارت متولدشد، ملکه سلطنتی اسکاتلند بود. او تنها فرزند قانونی جیمز پنجم اسکاتلند بود.۶ روزه بود که پدرش درگذشت و ۹ ماه پس از آن تاج‌گذاری کرد.سپس به فرانسه رفت و با فرانسیس دوم فرانسه ازدواج کرد. او بعدها محاکمه و به دستور ملکه الیزابت اعدام‌شد.

ماری استوارت معروف به ماری یکم نه ماه بعد از به دنیا امدن تاج گذاری کرد و به صومعه فرستاده شد تا شناسایی نشود و باامنیت بزرگ شود و اداره کشور را بر عهده بگیرد.
او در صومعه شناسایی شد و ب جان او سوء قصد شد .او را سریع به فرانسه فرستادند تا با فرانسیس ازدواج کند . بعد از مرگ پادشاه فرانسه، هنری دوم، فرانسیس بر تخت نشست و یک سال بعد فرانسیس مرد و ماری به اسکاتلند بازگشت تا شورش را سرکوب کند و تاج و تختش را پس بگیرد .بعد از چند وقت با پسر عموی خود لرد دارنلی ازدواج کرد که حاصل این ازدواج تنها فرزند ماری به نام جیمز بود.
پس از کشته شدن دارنلی، ماری و لرد باثول به شرکت در این قتل متهم شدند.

ماری فرزند خود را به ملکه الیزابت انگلستان (دختر هنری هشتم انگلستان) سپرد تا او را وارث انگلیس و اسکاتلند کند. سرانجام ماری در ۴۴سالگی به دستور ملکه الیزابت گردن زده شد. ماری آخرین باری که فرزند خود را دید در ۱۰ ماهگی او بود و در ۲۱سالگی فرزندش اعدام شد.

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “۸ دسامبر زادروز ماری یکم”

قالب تفریحی