۷ دسامبر درگذشت ویلیام بلای

مجموعه: درگذشت های جهان تعداد بازدید: 146
۷ دسامبر درگذشت ویلیام بلای

ویلیام بلای (به انگلیسی: William Bligh) (زادهٔ ۱۷۵۴ – درگذشتهٔ ۱۸۱۷) دریاسالار بریتانیایی است که به دلیل شورش ملوانانش علیه او در کشتی باونتی شهرت دارد.

ویلیام بلای در ۱۷۵۴ در پلیموث در دونشر زاده شد. در سن ۱۵ سالگی به نیروی دریایی سلطنتی پیوست و در ۱۷۸۷ از سوی سر جوزف بنکس برای فرماندهی کشتی باونتی انتخاب شد. مأموریت کشتی سفر به تاهیتی برای جمع‌آوری گیاه درخت نان و حملشان به جزایر هند غربی برای کاشت در آنجا بود.

این سفر ۶ ماه به‌طول انجامید و خدمهٔ کشتی که گفته می‌شود از رفتارهای ظالمانهٔ بلای به‌تنگ آمده بودند در ۲۸ آوریل ۱۷۸۹ به رهبری کریستین فلچر، ناخدا اول کشتی علیه بلای سر به شورش برداشته و کنترل باونتی را در دست گرفتند.

شورشیان سپس بلای و ۱۸ نفر از خدمه را که هنوز به او وفادار بودند با مقداری مایحتاج اولیه و بدون هیچ نقشه‌ای سوار قایقی کرده و از کشتی اخراج کردند. با این حال بلای موفق شد تا پس از طی ۴ هزار مایل سرانجام در ۱۴ ژوئن، خود و مردانش را به تیمور در هند شرقی برساند.

ویلیام بلای در ۱۸۰۵ به فرمانداری نیو ساوث ویلز منصوب و به استرالیا فرستاده شد. اما در آنجا نیز سربازانش در ۱۸۰۸ علیه او شوریدند و طی شورشی که به شورش رام مشهور شد و تا ۱۸۱۰ ادامه یافت او را دستگیر و به مدت ۲ سال زندانی نمودند. بلای پس از آزادی از هر اتهامی مبرا گردید و به پاس خدماتش در هنگام بازنشستگی در ۱۸۱۱ به مقام دریاسالاری ارتقای درجه یافت. ویلیام بلای در ۱۸۱۷ درگذشت.

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “۷ دسامبر درگذشت ویلیام بلای”

قالب تفریحی