۳۰ شهریور زادروز فریدون هویدا

مجموعه: زادروزهای ایران تعداد بازدید: 133
۳۰ شهریور زادروز فریدون هویدا

فریدون هویدا (زادهٔ ۳۰ شهریور ۱۳۰۳ برابر با ۲۱ سپتامبر ۱۹۲۴ در دمشق – درگذشتهٔ ۱۲ آبان ۱۳۸۵ برابر با ۳ نوامبر ۲۰۰۶ در نیویورک) نویسنده، سیاست‌مدار و نقاش ایرانی بود. وی از ۱۳۴۹ تا انقلاب اسلامی سفیر و نمایندهٔ دائم ایران در سازمان ملل متحد بود.
در سال ۱۹۶۷ از طرف محمدرضا پهلوی مأموریت یافت تا در فرانسه بعنوان میانجی جنگ ویتنام با نمایندگان دولت ویتنام شمالی ملاقات نماید اما بعلت بی میلی دولت ویتنام شمالی این مأموریت به شکست انجامید.

فریدون در دمشق به دنیا آمد. در بیروت بزرگ شد، و در همان‌جا تحصیلات خود را در رشته حقوق آغاز کرد. سپس از دانشگاه سوربن پاریس مدرک دکتری در رشته حقوق بین‌الملل دریافت کرد.
او برادر امیرعباس هویدا نخست‌وزیر پیشین ایران است.

هویدا در سال ۱۹۴۸ میلادی از جمله تهیه‌کنندگان متن پیش‌نویس اعلامیه جهانی حقوق بشر بود و طی سال‌های ۱۹۵۲ تا ۱۹۶۲ میلادی در سازمان یونسکو بخش ارتباطات جمعی به کار مشغول بود. در سال ۱۹۵۷ و یک سال پس از آن که برادرش امیرعباس به نخست‌وزیری ایران رسید، وی به سمت معاون وزیر امور خارجه رسید.


طی سال‌های پس از انقلاب زندگی هویدا در مسافرت میان پاریس و نیویورک می‌گذشت.
هویدا در فرانسه به دلایلی از جمله بنیان‌گذاری نشریه سینمایی کایه دو سینما، و هم چنین شناخت مسایل جهان عرب شهرت فراوانی داشت.

 

فریدون هویدا با تأکید بر این نکته که باید رو به آینده داشته باشیم و به پیشرفت دنیای جدید توجه کنیم، به اساطیر ایرانی ازجمله داستان کیخسرو (در شاهنامه)، و سیمرغ (در منطق الطیر عطار) هم توجه زیادی داشت و معتقد بود می‌باید و می‌باید، از کودکی مضمون و جوهر آن را به کودکان خود بیآموزیم.
کیخسرو در اوج قدرت خود، از پادشاهی و قدرت با خواست خویش کنار رفت تا به دیگران هم فرصت دهد و خود اسیر قدرت روزافزون نشود و جامعه به استبداد آلوده نگردد. در داستان سیمرغ، که مرغان در پی مقصود و گمشده خویش می‌گردند و نمی‌یابند، با این سروش به هوش می‌آیند که سیمرغ (سی مرغ) خود شما هستید و باید به خود تکیه کنید. نیاز به دیگری و دیگران ندارید.


وی معتقد بود چنانچه محمد رضا شاه پهلوی در سال ۱۹۷۶ میلادی(۱۳۵۵ شمسی) به معنی واقعی کلمه به اصلاحات سیاسی دست می‌زد، ایران اکنون در وضع دیگری قرار داشت. فریدون هویدا بر این نظر بود که تشکیل حزب رستاخیز اشتباه بزرگی بود و این حرف پادشاه که هرکس نمی‌خواهد حزب رستاخیز را بپذیرد، از ایران برود، خلاف حقوق بشر است.
وی گفته است که من این موضوع را همانزمان به وزیر خارجه وقت عباسعلی خلعتبری گفتم.
فریدون هویدا در تاریخ ایران، مسئله پدرسالاری را برجسته و تجزیه و تحلیل کرده‌است. پیش از انقلاب گفته بود «ما نیاز به هیچ مرجع تقلیدی نداریم. مگر میمون هستیم؟»وی ضمن اینکه تصریح می‌کند با سلطنت موروثی مخالف است و داستان کیخسرو نیز همین را نشان می‌دهد، معتقد بود شاه (پدر) نمی‌بایست فرزندانش را در ایران رها کند و برود

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “۳۰ شهریور زادروز فریدون هویدا”

قالب تفریحی