۳۰ سپتامبر درگذشت جیمز دین

مجموعه: درگذشت های جهان تعداد بازدید: 214
۳۰ سپتامبر درگذشت جیمز دین

جیمز بایرُن دین (به انگلیسی: James Byron Dean) (۸ فوریه ۱۹۳۱ – ۳۰ سپتامبر ۱۹۵۵) هنرپیشه آمریکایی هالیوود و نامزد دو اسکار بهترین بازیگر مرد بود.

وی اولین بازیگری بود که پس از مرگ نامزد اسکار شد و تنها کسی است که دو بار پس از مرگش نامزد اسکار شده‌است،مرگ نابهنگام دین در ایجاد جایگاه افسانه ایش مؤثر بود. او وقتی که سوار پورش خود (حرامزاده کوچولو) بود در اثر تصادف در گذشت.

جیمز بایرون دین در سال ۱۹۳۱ در ایندیانای آمریکا زاده شد. در ۱۸ سالگی به کالیفرنیا رفت و در رشته تئاتر دانشگاه یوسی‌ال‌ای به تحصیل پرداخت. نخستین نقش نمایشی را در ۱۹۵۰ بازی کرد و پس از آن به نیویورک رفت.

نخستین بار در سال ۱۹۵۱ در فیلم ملوان برحذر بازی کرد. 
در سال ۱۹۵۵ اولین نقش مهم خود را در فیلم شرق بهشت (الیا کازان) ایفا کرد و سپس در فاصله چند ماه در دو فیلم غول (جورج استیونس) و شورش بی‌دلیل (نیکلاس ری) پشت سرهم بازی کرد. دین در ۳۰ سپتامبر ۱۹۵۵ در سن ۲۴ سالگی در تصادف رانندگی کشته شد.

جیمز دین با زنان متعددی رابطه‌های کوتاهی داشت.
جدی‌ترین رابطهٔ او با بازیگر ایتالیایی، پیر آنجلی بوده‌است که با ازدواج ناگهانی آنجلی پایان یافت.

دین در زندگی شخصی یک دوجنس‌گرا بود گرچه برخی از زندگینامه نگاران و نزدیکان وی معتقدند او همجنسگرا بوده است.ویلیام باست نویسنده که در دانشگاه یوسی‌ال‌ای هم‌اتاقی دین بوده‌است در زندگی‌نامه‌ای که پس از مرگ دین منتشر کرد اعلام نمود که آن‌ها رابطه جنسی داشته‌اند وی همچنین اشاره کرده‌است که دین اطلاعاتی از بارهای همجنس‌گرایان و فرهنگ آن‌ها داشته‌است.

جان گیلمور بازیگر و نویسنده‌ای که از دوستان نزدیک جیمز دین بوده‌است در زندگی‌نامه‌ای که از دین منتشر نموده به رابطه همجنس‌گرایانه خود با دین اشاره کرده‌است.در کتابی که پس از مرگ وی چاپ شده است به رابطهٔ همجنسگرایانه دین با مارلون براندو و سکس سروری-بردگی آن دو پرداخته شد.

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “۳۰ سپتامبر درگذشت جیمز دین”

قالب تفریحی