۲۷ دسامبر درگذشت توکودیدس

مجموعه: درگذشت های جهان تعداد بازدید: 118
۲۷ دسامبر درگذشت توکودیدس

توکودیدس یا توسیدید (۴۶۰ ق.م. – ۳۹۵ ق.م.) (به یونانی: Θουκυδίδης, Thoukydídēs) تاریخ‌نگار یونانی و نویسندهٔ تاریخ جنگ پلوپونزی بود که به شرح وقایع جنگ پلوپونز بین آتن و اسپارت که از ۴۳۱ (پیش از میلاد) آغاز و با یک وقفهٔ چند ساله تا ۴۰۴ (پیش از میلاد) ادامه داشت می‌پردازد، هر چند که نوشته‌های وی در سال ۴۱۱ ق.م. قبل از اینکه جنگ پلوپونزی تمام شود پایان می پذیرد.

وی به پدر «تاریخ علمی» ملقب است زیرا برای نخستین بار در دیباچهٔ کتابش به تدوین کلیات معیارهای گواهی‌آوری و تحلیل تاریخ براساس علت و معلول بدون دخالت دادن نقش خدایان می‌پردازد.


توکودیدس مورخ یونانی در سال ۴۶۰ ق.م در آتن در خانواده‌ای اشرافی زاده شد. در سال ۴۲۴ ق.م در مقام فرمانده بخشی از نیروی دریایی آتن در جنگ‌های خانگی یونان شرکت کرد و به علت دیر رسیدن به محل ماموریت خود از آتن تبعید شد و بیست سال در تراکیه به سر برد. در سال ۴۰۴ ق.م که حکم تبعیدش لغو شد به آتن بازگشت. پس از پایان جنگ‌های داخلی یونان که به نبرد پلوپونز شهرت دارد به منظم ساختن یادداشت‌های خود و نوشتن تاریخ جنگ پرداخت.

نوشته‌های او درباره جنگ‌های داخلی یونان است که به علت مرگ زود هنگام او ناتمام ماند. کتاب او با عنوان تاریخ جنگ‌های پلوپونزی به رویدادهای سال ۴۱۱ ق.م یعنی هفت سال قبل از وقایع پایان جنگ ختم می‌شود.

مرگ او به احتمال بین سال‌های ۳۹۵ تا ۴۰۰ ق.م روی داده است.اثر توکودیدس رویدادهای داخلی یونان را شامل می‌شود. از آنجایی که دولت هخامنشی در این جنگ‌ها مداخله کرده است در اثرش اشاراتی به وضعیت سیاسی و اقتصادی هخامنشیان نیز آمده است که برای بررسی تاریخ ایران هخامنشی اهمیت دارد.

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “۲۷ دسامبر درگذشت توکودیدس”

قالب تفریحی