۲۰ سپتامبر درگذشت ژان سیبلیوس

مجموعه: درگذشت های جهان تعداد بازدید: 108
۲۰ سپتامبر درگذشت ژان سیبلیوس

ژان سیبلیوس (زادهٔ ۸ دسامبر ۱۸۶۵ – درگذشتهٔ ۲۰ سپتامبر ۱۹۵۷) آهنگساز فنلاندی و از محبوب‌ترین چهره‌های موسیقی کلاسیک در قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم بود. مهم‌ترین آثار سیبلیوس هفت سمفونی و یک کنسرتو ویولن است. او همچنین یک پوئم سمفونیک ساخت. این اثر براساس افسانه‌های فنلاندی است. از میان این آثار، فینلاندیا و والس تریست بسیار محبوب‌اند.

او در خانواده‌ای سوئدی‌زبان در شهر هامنلینای فنلاند، که در آن زمان بخشی از امپراتوری روسیه بود، به‌دنیا آمد. نام او را «یوهان یولیوس کریستیان» گذاشتند و به «یان» معروف بود؛ ولی از دورهٔ دبیرستان، او خود را «ژان» می‌نامید که تلفظ فرانسویِ نام «یان» است. دوران جوانی او مصادف بود با اوج‌گیری احساسات میهن‌پرستانه در فنلاند و اندیشهٔ سیاسی، و آثار هنریِ او از این دوره تأثیر گرفت.

پس از پایان تحصیل در دبیرستان، شروع به تحصیل در رشتهٔ حقوق کرد؛ ولی علاقهٔ او به موسیقی باعث شد که حقوق را رها کند و به مدرسهٔ موسیقی هلسینکی (که اکنون «مدرسهٔ موسیقی سیبلیوس» نام دارد) رفت. سپس تحصیل موسیقی را در برلین و وین ادامه داد و بعد به فنلاند برگشت. در سال ۱۸۹۷ به او اعانهٔ تشویقی ویژه هنرمندان داده شد تا قادر باشد وقت خود را صرف آهنگ‌سازی کند.

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “۲۰ سپتامبر درگذشت ژان سیبلیوس”

قالب تفریحی