۲ اکتبر درگذشت راک هادسن

مجموعه: درگذشت های جهان تعداد بازدید: 257
۲ اکتبر درگذشت راک هادسن

راک هادسن (به انگلیسی: Rock Hudson) یکی از چهره‌های محبوب بازیگری در هالیوود در دههٔ پنجاه و شصت بود.

متولد ایلینوی بود ولی سپس به کالیفرنیا رفت و شروع کرد به پرورش دادن خود به عنوان یک بازیگر و اسمش را از رُی فیتزجرالد به راک هادسن عوض کرد تا نه فقط آسان تر باشد بلکه مردانه تر هم به گوش بخورد.

بالاخره با نقش کوتاهی در «اسکادران جنگنده» در سال ۱۹۴۸ دوره فعالیت سی ساله‌اش را آغاز کرد. در ۱۹۵۴ با بازی در «وسواس باشکوه» به اوج محبوبیت رسید و اندکی بعد در «غول» در برابر جیمز دین و الیزابت تیلور ظاهر شد و نامزد دریافت اسکار شد.

هادسن در سال ۱۹۵۵ به سیاق اغلب مردان گی که چهره‌ای عمومی داشتند ازدواج کرد، ولی بعدها نزدیکانش افشا کردند که ازدواج کاملاً برای حفظ ظاهر بوده است. برخلاف نقش هایی که اغلب بازی می‌کرد، درکش از عشق چنان که خودش می‌گوید بسیار گسترده بود و برایش رابطهٔ رمانتیک معنا نداشت.

همین بی ربطی زندگی راک هادسن به شخصیت صحنه‌ای اش در فیلم هایی متجلی می‌شود که او با «دوریس دی» بازی کرد، فیلم هایی که او را بدل به نمونهٔ مثالی یک «مرد جذاب برای زنان» کرد.

در دههٔ هفتاد تغییر مسیر داد و به تلویزیون روی آورد و در سریال هایی همچون «مک میلان و همسرش» و «داینستی» ظاهر شد.

«سفیر» در سال ۱۹۸۴ آخرین فیلم از ۷۰ فیلمی بود که او در آن در سراسر دوره سی سالهٔ حضورش در سینما بازی کرد.


مشکلات قلبی اش در اوایل دههٔ هشتاد شروع شد، اما این ایدز بود که نهایتاً این انرژی جوان و سالم را به سرعت مغلوب کرد.
راک هادسن اولین چهرهٔ مشهوری بود که ابتلایش به ایدز مردم را تکان داد و البته هم زمان کمک کرد که ایدز چهره‌ای انسانی و قابل لمس بیابد و توجه‌ها را به سوی هزاران بیمار دیگر در حال مرگ جلب کند.

تا اندازه‌ای توجه کسی مثل الیزابت تیلور به ایدز به دلیل مشاهدهٔ ذوب شدن تدریجی دوستش نزدیکش راک هادسن بود که تیلور از نزدیک آن را تماشا می‌کرد.

حتی تا آخرین سال‌ها هادسن تمایل نداشت که زندگی اش را بر خلاف تصویری که افراد از آن داشتند آشکار کند و بنابراین تعجب انگیز نیست که زندگی هادسن، از جمله روابط جنسی‌اش با کسانی چون تام کلارک یا مارک کریستین موضوع توجه چندین کتاب زندگینامه و مطبوعات بوده است.

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “۲ اکتبر درگذشت راک هادسن”

قالب تفریحی