۲اکتبر زادروز ریچارد سوم

مجموعه: زادروزهای جهان تعداد بازدید: 184
۲اکتبر زادروز ریچارد سوم

ریچارد سوم (۲ اکتبر ۱۴۵۲ – ۲۲ اوت ۱۴۸۵)، پادشاه انگلستان (از ۲۲ ژوئن ۱۴۸۳ تا ۲۲ اوت ۱۴۸۵)، پسر ریچارد پلانتاژنت، دوک یورک بود. بدنبال قتل فرزندان ادوارد چهارم که قیم آنان بود، وی سلطنتی توأم با قتل و وحشت ایجاد کرد و در نبرد بازورث فیلد توسط هنری تیودور کشته شد.

ریچارد سوم را آخرین پادشاه بریتانیا در قرون وسطی می‌دانند. با مرگ او در جنگ سی ساله رزها، سلسله پلانتاجنت پس از ۳۳۱ سال منقرض شد و سلسله تودور به قدرت رسیدند.

ریچارد هشتمین و کوچکترین فرزند خانواده بود. وی سالهای زیادی از کودکی خود را در کاخ میدلزهام گذراند و تحت تعلیم ریچارد نویل قرار گرفت. در زمان مرگ پدرش و برادر بزرگش ادموند وی تنها هشت سال داشت که توسط مادرش به جای دیگری فرستاده شد تا از دستان انتقام جوی همسر هنری پنجم در امان بماند.

او بعدها به همراه برادر بزرگترش جورج به انگلستان بازگشت و شاهد تاج گذاری بزرگترین برادر خود ادوارد بود. ریچارد به کاخ میدلزهام فرستاده شد تا تحت تعالیم جنگی قرار گیرد. وی تا ۱۲ سالگی خود در آنجا ماند.

در سن ۱۸ سالگی وی در دو نبرد شرکت کرد که به بازگشت برادرش به تخت و تاج انجامید.

وی برای رسیدن به تاج و تخت، برادرزاده‌های خود را که ملقب به «شاهزاده‌های برج» بودند را به قتل رساند. این شاهزاده‌ها تنها پسران ادوارد چهارم و در زمان مرگ پدرشان ۹ و ۱۲ ساله بودند.دوران حکومت ریچارد سوم کوتاه بود. او ۲۶ ماه سال سلطنت کرد و در ۳۲ سالگی کشته شد.

ریچارد سوم آخرین پادشاه بریتانیا است که در میدان نبرد کشته شده است و یکی از معدود پادشاهان این کشور است که با مراسم رسمی دفن نشده و محل دفنش نامعلوم بوده است.
با مرگ او خاندان لنکستر بجای خاندان یورک بر تخت نشست و به این ترتیب هنری تودور با عنوان هنری هفتم پادشاه انگلستان شد.


در سال ۲۰۱۲ پژوهشگران دانشگاه لستر اسکلت ریچارد سوم را پس از حدود پانصد سال در زمین یک پارکینگ عمومی در شهر لستر که در گذشته کلیسای محل دفن این پادشاه بوده پیدا کردند. بقایای جسد ریچارد سوم روز پنجشنبه ۲۶ مارس ۲۰۱۵ در کلیسای جامع لستر دوباره دفن شد.

داستان زندگی ریچارد سوم که آخرین پادشاه از دودمان پلانتاجنت بود، موضوع نمایش‌نامه‌ای مشهور از ویلیام شکسپیر به نام ریچارد سوم شد.

 نمایش‌نامه ریچارد سوم، پُر شخصیت‌ترین نمایش از میان نمایش‌نامه‌های ویلیام شکسپیر است و ماجرای آن در اواخر سده شانزده میلادی بر اساس نحوه ظهور و سقوط شاه ریچارد سوم نوشته شده است.

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “۲اکتبر زادروز ریچارد سوم”

قالب تفریحی