۱۹ دسامبر درگذشت پوبلیوس سپتیموس گتا

مجموعه: درگذشت های جهان تعداد بازدید: 164
۱۹ دسامبر درگذشت پوبلیوس سپتیموس گتا

پوبلیوس سپتیموس گتا (به لاتین: Publius Septimius Geta) یا به اختصار گتا (۷ مارس ۱۸۹ – ۱۹ دسامبر ۲۱۱) امپراتور روم بود که به طور مشترک با پدرش سپتیموس سوروس و برادر بزرگش کاراکالا از ۲۰۹ تا هنگام مرگش در ۲۱۱ بر روم فرمان می‌راند.

پوبلیوس سپتیموس گتا در ۷ مارس ۱۸۹ در رم زاده شد. او پسر کوچک سپتیموس سوروس از همسر دومش یولیا دومنا بود. گتا همواره در مقایسه با برادر بزرگترش لوسیوس که در عین حال با عنوان کاراکالا جانشین امپراتور نیز بود در مقام دوم قرار داشت و همین مسئله سبب بروز درگیری‌هایی بین آن دو می‌شد.

سپتیموس سوروس به منظور دلجویی از پسر کوچکش در سال ۲۰۹ میلادی، عنوان آگوستوس را به او اعطا نمود و گتا با عنوان کامل سزار پوبلیوس سپتیموس گتا آگوستوس (به انگلیسی: Caesar Publius Septimius Geta Augustus) در کنار پدر و برادرش به فرمانروایی پرداخت. با این وجود رقابت بین دو برادر فراتر از آن‌چیزی بود که به نظر می‌آمد.


هنگامی که سپتیموس سوروس در ۴ فوریه ۲۱۱ در Eboracum واقع در انگلستان کنونی درگذشت، دو برادر به طور مشترک به امپراتوری انتخاب شدند و به رم بازگشتند. اما این امپراتوری مشترک موفقیت‌آمیز نبود و دو برادر دربارهٔ هر موضوعی با یکدیگر به مشاجره می‌پرداختند.

در پایان سال وخامت موضوع به شدیدترین حالت خود رسیده بود و کاراکالا سعی کرد تا برادر خود را در هنگام جشن ساترنالیا به قتل برساند که موفقیتی در پی نداشت. با این حال کاراکالا در دسامبر ۲۱۱ ترتیب ملاقاتی را در خانهٔ مادرش با گتا داد و سرانجام موفق شد تا او را به قتل برساند.

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “۱۹ دسامبر درگذشت پوبلیوس سپتیموس گتا”

قالب تفریحی