۱۸ سپتامبر زادروز تراژان

مجموعه: زادروزهای جهان تعداد بازدید: 129
۱۸ سپتامبر زادروز تراژان

مارکوس اولیپیوس تراژانوس (به لاتین: Marcus Ulpius Nerva Traianus Augustus) ‏(زاده:۵۳-مرگ:۱۱۷) که به اختصار تراژان نامیده می‌شود امپراتور روم از سال ۹۸ تا ۱۱۷میلادی بود. او یکی از مشهورترین قیصران و به عقیدهٔ برخی از مورخان بزرگترین قیصر روم است. روم هیچ‌گاه وسعت دوران فرمانروایی تراژان را نیافت.


با مرگ نابهنگام نروا، جانشینش تراژان به حکومت رسید. مهمترین رویداد حکومت تراژان، حمله به شرق بود.
در سال ۱۱۲میلادی، رومی‌ها از اینکه اشکانیان یک حاکم دست نشانده را بدون هماهنگی رومی‌ها بر ارمنستان منصوب کرده بودند، عصبانی شدند.


ارمنستان، سرزمین پادشاهی بود که دو امپراتوری بزرگ روم و اشکانی از سالها پیش به طور مشترک بر آن سلطه و نفوذ داشتند. تراژان ابتدا به سوی ارمنستان لشکرکشی کرد. او شاه ارمنستان را که از طرف اشکانیان منصوب شده بود، از مقام سلطنت خلع کرد و ارمنستان را به امپراتوری ملحق کرد.

سپس به سمت جنوب حرکت کرد وبه میان‌رودان، یعنی سرزمین غربی اشکانیان وارد شد و شهر بابل، سلوکیه و تیسفون را تصرف کرد. او سپس به مسیر خود به طرف خلیج فارس ادامه داد و شهر بزرگ شوش را نیز تصرف کرد، اما با خروج ارتش روم ایرانی‌ها شورش کردند و به این ترتیب این شهرها دوباره به دست اشکانیان افتاد و خسرو اشکانی دوباره به حکومت رسید.

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “۱۸ سپتامبر زادروز تراژان”

قالب تفریحی