۱۶ سپتامبر زادروز هنری پنجم

مجموعه: زادروزهای جهان تعداد بازدید: 175
۱۶ سپتامبر زادروز هنری پنجم

هنری پنجم انگلستان (به انگلیسی: Henry V of England) (زاده ۱۶ سپتامبر ۱۳۸۶ – درگذشته ۳۱ اوت ۱۴۲۲)، پادشاه انگلستان (از ۲۱ مارس ۱۴۱۳ تا ۳۱ اوت ۱۴۲۲)، پسر و جانشین هنری چهارم بود.

او همچنین دومین پادشاه از خاندان لنکستر بود.
بعد از تبعید هنری چهارم به فرانسه در سال ۱۳۹۸ توسط ریچارد دوم، ریچارد دوم مسئولیت هنری پنجم دوازده ساله را به عهده گرفته و با او با مهربانی رفتار کرد.
یک سال بعد پس از آنکه هنری چهارم توانست به انگلستان برگردد و با کنار زدن ریچارد دوم به تخت پادشاهی بنشیند، هنری پنجم به عنوان شاهزاده ولز منصوب شد.


بعد از تجربه نظامی جنگ در مقابل ولزی‌ها در خلال شورشی به رهبری اوین گلیندور و همچنین در مقابل هنری پرسی اولین ارل نورثامبرلند در جنگ شروزبری، هنری پنجم در یک کشمکش سیاسی با پدرش قرار گرفت که از سال ۱۴۰۵ سلامتیش رو به وخامت گذاشته بود.

بعد از مرگ پدرش در سال ۱۴۱۳ هنری پنجم که کنترل کشور را به دست آورده بود عازم جنگ‌های صد ساله فرانسه و انگلستان شد و با پیروزی در جنگ آژینکورت در سال ۱۴۱۵ معاهده تروا را در سال ۱۴۲۰ به شارل ششم تحمیل کرد که بر اساس آن بعد از شارل ششم پادشاهی فرانسه از آن هنری پنجم یا وارثان او می‌شد (البته پسر شارل ششم یعنی شارل هفتم این معاهده را زیر پا گذاشت و به پادشاهی فرانسه رسید).

بعد از این جنگ هنری پنجم با دختر شارل ششم یعنی کاترین والوا ازدواج کرد که حاصل این ازدواج هنری ششم پادشاه بعدی فرانسه و انگلستان بود. هنری پنجم در سال ۱۴۲۲ یعنی دو سال بعد از ازدواجش با دختر پادشاه فرانسه، در حالی که فقط ۳۶ سال داشت به صورت غیرمنتظره‌ای بر اثر اسهال خونی مرد و پسر خردسالش که نه ماه بیشتر نداشت جای او را گرفت.

ویلیام شکسپیر در سال ۱۵۹۹ نمایشنامه‌ای را به نام هنری پنجم نوشت. بر اساس این نمایشنامه تئاترها و فیلم‌های زیادی تولید شدند که از بهترین و معروفترین آنها می‌توان به فیلم‌های هنری پنجم ۱۹۴۴ ساخته لارنس الیویه و هنری پنجم ۱۹۸۹ به کارگردانی کنت برانا اشاره کرد.

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “۱۶ سپتامبر زادروز هنری پنجم”

قالب تفریحی