۱۳ نوامبر درگذشت جواکینو روسینی

مجموعه: درگذشت های جهان تعداد بازدید: 198
۱۳ نوامبر درگذشت جواکینو روسینی

جواکینو روسینی (ایتالیایی: Gioachino Rossini) آهنگساز ایتالیایی در ۲۹ فوریه ۱۷۹۲ در پزارو به دنیا آمد و در ۱۳ نوامبر ۱۸۶۸ در پاریس درگذشت.

روسینی آهنگساز بزرگ ایتالیائی به سال ۱۷۹۲ در شهر پِزاور ایتالیا در خانواده‌ای تنگدست اما هنرمند پا به عرصهٔ هستی نهاد. پدرش در خدمت ارکستر شهر پزارو بود که با درآمد کم تأمین معاش خانواده خود را به عهده داشت و روسینی جوان را در آموزش موسیقی کمک شایانی کرد، هر چند که روسینی خود علاقهٔ مُفرطی به هنر داشت.

روسینی بعد از تحصیلاتِ کم‌روی به موسیقی آورد بطوریکه بسال ۱۸۱۶ در حالی که دو سالن سیرک بزرگ را در شهر رم مدیریت می‌کرد، آثار برجسته‌ای نیز ساخته بود و در کنار آن‌ها مدیریت تئاتر و اجرای برنامه‌ها را هم بر عهده گرفته بود. وی علاوه براین حجم کار طاقت فرسا رهبری [رپتسیونها] و آهنگ‌های خود را انجام می‌داد.

اما در کنار این همه کار او موفق به دور نمودن فقر از خود نگردید. قدرت خلاق و عجیب بدیهه سرائی از وی مردی پر قدرت ساخته بود و باعث گردیده بود آثار جاویدانی را در کمترین زمان به جهان موسیقی ارائه دهد.

وی با تکیه بر فرهنگ فلکوریک و ترادیسیونها مجموعه سنن و احساسات و عواطف مردم خود، چندین اپرا در تصنیف و چند آهنگ را ساخت. روسینی با این دستمایه‌ها که حماسه مقاومت مردم با فقر و مرگ بود، ناگاه دست به ساخت یک اپراکمیک بنام سلمانی سویل زد که جهانی را به شگفت و حیرت وادشت و او را در ردیف برجسته‌ترین نوابغ هنری درآورد.
این اثر بدیع برای وی درآمدی هنگفت و سرشاری به ارمغان آورد و او را در اوج قدرت اقتصادی بنشاند. هر چند که در شب اول اجرا با جنجال روبرو گشت ولی طولی نکشید که این اثر جایگاه خود را در دل هنر دوستان باز نمود.

پس از این موفقیت به ساختن اپرای بعدی خود بنام {گیوم تل} پرداخت که برایش اشتهار جهانی آورد. سپس به یکی دیگر از برجسته‌ترین آثار خود دست زد که وقت زیادی را به خود اختصاص داد و جهت تعین آن پروپوزیسیونهای متفاوتی را بررسی نمود و آنرا {اپرا بوفا} نام نهاد.

آخرین اثر وی در مورد قهرمان معروفی از مردم سویس می‌باشد، بنام {ویلیام تل} که در پاریس به اجرا درآمد. او در سالهای آخر عمر خود {نغمه‌های مذهبی} را تهیه نمود. این سلطان مقتدر موسیقی و اپرا بسال ۱۸۶۸ در حالی که ۷۶ سال از عمر پربارش می‌گذشت جهان را بدرود گفت و نقاب رخ در خاک کشید.

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “۱۳ نوامبر درگذشت جواکینو روسینی”

قالب تفریحی