۱۰ اکتبر زادروز فریتیوف نانسن

مجموعه: زادروزهای جهان تعداد بازدید: 119
۱۰ اکتبر زادروز فریتیوف نانسن

فریتیوف نانسن (به نروژی: Fridtjof Nansen) سیاح، دیپلمات سیاسی و دانشمند نروژی و برنده جایزه صلح نوبل سال ۱۹۲۲ بود . او اکتشافات بسیار با اهمیتی در نواحی گرین لند انجام داده است.همچنین او مدتها رئیس موزه تاریخ طبیعی شهر برگن نروژ بوده است.

فریتیوت نانسن در تاریخ ۱۰ اکتبر ۱۸۶۱ در نزدیکی شهر کریستینیا نروژ چشم به جهان گشود. او در سال ۱۸۸۲ به سمت رئیس موزه تاریخ طبیعی شهر برگن برگزیده شد . از سال ۱۸۸۸ مسافرت‌های بسیاری در ناحیه گرین لند انجام داد .
همسر او اوا نانسن نام داشت که در سال ۱۹۰۷ فوت کرد، حاصل این ازدواج پسری به نام اود نانسن بود که در زمان خود معماری بزرگ و توانا بود.

فریتیوف نانسن پس از انتصاب به سمت ریاست موزه تاریخ طبیعی شهر برگن در سال ۱۸۸۲، در سال ۱۸۸۸ اولین مسافرت خود را به اراضی یخ زده گرین لند آغاز نمود . پنج سال بعد سفری به قصد دست یافتن به طرف دیگر قطب شمال نمود و به وسیله کشتی‌اش فرام (Fram)، توانست جزایر سیبری جدید را که در حقیقت قطعه یخ‌های غول پیکری بودند، کشف نماید.

او زمستان سال ۱۸۹۵ را در فرانتس جوزف لندسر به سر برد و سپس در حالی که که کشتی اش را از دست داده بود، با کشتی دیگری به بندر واردو (Vardo) در نروژ بازگشت. در ۱۹۰۰ به اقیانوس اطلس شمالی سفر کرد؛ بعد به سمت رئیس مجمع بین‌المللی مطالعات دریایی برگزیده شد .

نانسن در سال ۱۹۰۵ شرکت موثری در جدایی نروژ از سوئد نمود و به عنوان اولین سفیر نروژ به انگلستان رفت.در ۱۹۰۸ استاد نقشه برداری از اقیانوس‌ها در انجمن سلطنتی فردریک شد و سفرهای دیگری برای نقشه برداری از اقیانوس اطلس شمالی نمود .

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “۱۰ اکتبر زادروز فریتیوف نانسن”

قالب تفریحی