۱ نوامبر زادروز آلفرد وگنر

مجموعه: زادروزهای جهان تعداد بازدید: 203
۱ نوامبر زادروز آلفرد وگنر

آلفرد لوثار وگنر، (به آلمانی: Alfred Wegener) دانشمند، زمین‌شناس ، هواشناس آلمانی و ژئوفیزیکدان در ۱ نوامبر ۱۸۸۰ در شهر برلین متولد شد. شهرت اصلی این دانشمند بابت نظریهٔ جا به جایی قاره‌ها می‌باشد که آن را در سال ۱۲۹۴ خورشیدی ارائه کرد.

بر اساس این نظریه قارههای زمین دارای حرکت بطئی می‌باشند. با این وجود وگنر قادر نشد سازوکار این حرکت را اثبات نماید چرا که این نظریه بیشتر بر اساس شواهد موجود شکل گرفته بود لذا این نظریه تا ۳۸ سال پس از فوت او،یعنی در سال ۱۹۶۸ میلادی که مدارک معتبری بر اساس اکتشافات مختلف مبنی بر جابجایی قاره‌ها به دست آمد، پذیرفته نشد. در زمان حیاتش، وی به علت خدماتش به هواشناسی و هم چنین پیشرو در زمینهٔ تحقیقات قطب مشهور بود. دلایل وگنر برای جابه جایی قاره‌ها تشابه کنارهٔ قاره‌ها با هم که مانند یک پازل جور می‌شود و وجود فسیل‌های مشابه در بعضی قاره‌ها که زیستگاه‌های مشترکی داشته‌اند.

این دانشمند در نوامبر ۱۹۳۰  درگذشت.

آلفرد وگنر در کتابی که در سال ۱۹۱۵ منتشر کرد، اصول عقاید خود را شرح داده است. او معتقد به و جود قاره‌ای عظیم به نام پانگه‌آ (به معنای همه خشکی‌ها) است که حدود ۲۰۰ میلیون سال پیش، شروع به قطعه قطعه شدن کرده و سرانجام قاره‌های امروزی را به وجود آورد.

این قاره چندین میلیون سال بعد به دو قاره بزرگ و گسترده لوراسیا (به انگلیسی:Laurasia) و گوندوآنا (به انگلیسی:Gondwana) تقسیم شد. لورازیا شامل آمریکای شمالی، گرینلند و بیشتر قسمت‌های آسیا و اروپای امروزی است؛ و گندوانا شامل آمریکای جنوبی، آفریقا، قطب جنوب، هندوستان و استرالیای کنونی است. مساحت لورازیا و گندوانا تقریباً مساوی بوده است. فاصله دو قاره لوراسیا و گندوآنا را دریای تتیس پر می‌کرده است.

دریاهای سیاه و خزر(مازندران)ومدیترانه از بازمانده های دریای تتیس هستند.وسعت این دریای بزرگ اولیه را میتوان بر اثاث رسوبات بجای مانده که از جبل الطارق تا اقیانوس آرام امتداد یافته اند تشخیص داد.

بزرگترین ایرادی که به نظریه ی وگنر وارد شد ناتوانی او در ارائه ی ساز و کار اشتقاق قاره ها بود.وگنر ۲ منبع انرژی را برای اشتقاق قاره ها در نظر گرفت.اولی جزر و مد و دیگری چرخش زمین بود که به نظر وگنر قدرت کافی برای جا به جایی قاره ها را داشتند.

اما به این سادگی ها هم نبود.بستر اقیانوس ها بسیار محکم است و چنین نیست که قاره ها بتوانند به آسانی روی آن ها حرکت کنند به همین دلیل دانشمندان و فیزیک دانان هم عصر او با این ۲ منبع مخالف بودن.بعد ها فیزیک دانی هم عصر وگنر به نام هارولد جفریز بیان کرد که اگر چنین نیروی جزرومدی بتواند باعث حرکت قاره ها شود پس در عرض چند سال می تواند سرعت دوران زمین را نصف نماید.

در نهایت زمین شناس اسکاتلندی به نام هولمز بیان کرد که جریان همرفتی درون گوشته باعث حرکت ورقه ها میشود و این نظریه تا امروز از اعتبار خود برخوردار است.

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “۱ نوامبر زادروز آلفرد وگنر”

قالب تفریحی