۷ شهریور درگذشت موسی معروفی

مجموعه: درگذشت های ایران تعداد بازدید: 221
۷ شهریور درگذشت موسی معروفی

موسی معروفی (۱۲۶۸ تهران-۷ شهریور ۱۳۴۴ تهران) موسیقیدان، نوازنده‌ تار، مدرس و گردآورنده‌ ردیف موسیقی ایرانی و پدر جواد معروفی بود.
موسی معروفی در خانواده‌ای متدین و علاقه‌مند به موسیقی به دنیا آمد. او فرزند محمد اسماعیل‌‌خان امین‌‌الملک و برادرزاده میرزا علی‌اصغر اتابک صدراعظم ناصرالدین شاه و مظفرالدین شاه بود.

در کنار تحصیلات سنتی، نواختن سه‌تار را آغاز کرد. سپس از محضر استادان آن زمان از جمله درویش‌خان بهره برد. از نوجوانی در این فکر بود تا ردیف موسیقی سنتی ایران را نت برداری کند. برای این منظور بعدها با تمامی استادان آن دوران تماس گرفت تا این کار را به انجام برساند. 

موسی معروفی با تکیه بر ردیف میرزا آقا حسینقلی و میرزا عبدالله و استفاده از نوشته‌های علی‌نقی وزیری ردیفی را گردآوری کرد که در سال ۱۳۴۲ منتشر شد. بنا به پیشنهاد موسی معروفی، سلیمان روح‌افزا نوازنده‌ تار، این ردیف مذکور از روی نُت با تار اجرا و ضبط کرد.

موسم گل مشهورترین قطعه‌ای است که از موسی معروفی به یادگار مانده، وی این تصنیف را در مایه دشتی بر اساس ملودی مازندرانی روی شعری از وحید دستگردی ساخت و قمرالملوک وزیری نخستین بار آن را در سال ۱۳۱۹ اجرا کرد.

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “۷ شهریور درگذشت موسی معروفی”

قالب تفریحی