۶ سپتامبر زادروز خیرت ویلدرس

مجموعه: زادروزهای جهان تعداد بازدید: 171
۶ سپتامبر زادروز خیرت ویلدرس

خِیرت ویلدرس (به هلندی: Geert Wilders) متولد ۶ سپتامبر سال ۱۹۶۳ سیاست‌مدار هلندی و رهبر حزب برای آزادی است.

او عضو مجلس سفلای پارلمان هلند از ۱۹۹۸ است. او از طرفداران سختگیری برای مهاجرت مخصوصاً از کشورهای غیرغربی است. وی در خانواده‌ای کاتولیک بزرگ شده است اما اکنون دیگر هیچگونه اعتقاد مذهبی ندارد و ندانم‌گرا است.

او که کوچکترین فرزند از چهار فرزند خانواده است پس از گذراندن دوران دبیرستان، به مدت دو سال برای کار به خاورمیانه سفر کرده بود. از آن پس به گفته خودش دست کم ۴۰ بار به اسرائیل سفر کرده و ارتباط خود را با آن کشور حفظ کرده است. اما با دیگر کشورهای منطقه رابطه‌ای ندارد و اقرار می‌کند که هیچ دوست مسلمانی ندارد.

 

او برخلاف دونالد ترامپ و نایجل فراژ (از چهره‌های اصلی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا) که خود را غیر خودی و خارج از نظام سیاسی حاکم بر کشور خود می‌دانند برامده از نظام حکومتی هلند است. او یکی از قدیمی‌ترین نمایندگان پارلمان هلند است که از ۱۹۹۸ نماینده مجلس هلند است.

 

او فعالیت سیاسی را از "حزب مردم برای آزادی و دموکراسی" آغاز کرد. اما پس از سرخوردگی از سیاست‌های این حزب، در سال ۲۰۰۴ پس از ایجاد شورش در درون این حزب از آن اخراج شد و در سال ۲۰۰۶ حزب خود یعنی حزب برای آزادی را بنیان گذاشت.

تنها عضو رسمی این حزب، خود خیرت ویلدرس است. او فقط افراد بسیار وفادار به خود را بعنوان نامزدهای حزب معرفی می‌کند. وعده‌های انتخاباتی حزب آزادی، فقط در یک صفحه با دو محور؛ اسلام‌زدایی در هلند و منع کامل مهاجرت از کشورهای اسلامی معرفی می‌شوند.

از سال ۲۰۰۴ که نیروهای امنیتی هلند طرح ترور او را کشف و خنثی کردند، او تحت حفاظت ۲۴ ساعته پلیس است.

او در خانه‌ای امن و ضد گلوله زندگی می‌کند که حتی یک پناهگاه امن هم دارد. در هنگام رفت‌وآمد نیز او را با ماشین ضد گلوله از محل سکونت به دفترش در پارلمان می‌برند. ویلدرس، جلیقه ضد گلوله می‌پوشد. او به گفته خودش به دلیل نفرت از اسلام از زندگی شخصی محروم شده است. در نتیجه این محدودیت‌ها، او تماس عادی با جامعه و زندگی روزمره مردم را کاملاً از دست داده است.

 

از سال ۲۰۰۴ که نیروهای امنیتی هلند طرح ترور او را کشف و خنثی کردند، او تحت حفاظت ۲۴ ساعته پلیس است. او در خانه‌ای امن و ضد گلوله زندگی می‌کند که حتی یک پناهگاه امن هم دارد. در هنگام رفت‌وآمد نیز او را با ماشین ضد گلوله از محل سکونت به دفترش در پارلمان می‌برند. ویلدرس، جلیقه ضد گلوله می‌پوشد.

او به گفته خودش به دلیل نفرت از اسلام از زندگی شخصی محروم شده است. در نتیجه این محدودیت‌ها، او تماس عادی با جامعه و زندگی روزمره مردم را کاملاً از دست داده است.

 

او به‌خاطر فیلمی ضد اسلامی به نام فتنه مشهور شد. او یکبار تاریخ انتشار فیلم خود را به تأخیر انداخت. اما سرانجام آن را در ۲۷ مارس سال ۲۰۰۸ پخش کرد.پخش این فیلم واکنش‌های زیادی را در میان مسلمانان برانگیخت. او توسط مسلمانان افراطی به مرگ تهدید شده و مدتی تحت نظر پلیس بسر می‌برد.


پیش از پخش این فیلم، وزارت امور خارجه و دولت هلند این فیلم را محکوم کرده بودند.
وی می‌گوید این فیلم را به این علت ساخته است که ثابت کند «اسلام و قرآن بخش‌هایی از یک ایدئولوژی فاشیستی هستند و می‌خواهند تمامی عقایدی را که ما در جهان دموکراتیک غربی به آن باور داریم، از بین ببرند.»

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “۶ سپتامبر زادروز خیرت ویلدرس”

قالب تفریحی