۳ سپتامبر تاج گذاری ریچارد یکم

مجموعه: رویداد های تاریخ جهان تعداد بازدید: 284
۳ سپتامبر تاج گذاری ریچارد یکم

ریچارد اول (زاده ۸ سپتامبر ۱۱۵۷ – درگذشته ۶ آوریل ۱۱۹۹)، ملقب به ریچارد شیردل (Richard The lion heart و  Richard coeurdelion)، پادشاه انگلستان (از ۶ ژوئیه ۱۱۸۹ تا ۶ آوریل ۱۱۹۹)، پسر و جانشین هنری دوم و الینور د آکیتن بود، وی با وجود شجاعت و دلاوری بسیار در میدان نبرد برای تقویت حکومتش در انگلستان هیچ کاری نکرد و در طول پادشاهی ۱۰ ساله‌اش کمتر از شش ماه را در انگلستان سپری کرد و در طول زندگی خود با ناکامی‌های فراوانی روبرو گشت.


ریچارد در سومین جنگ صلیبی شرکتی مؤثر داشت و یکی از سرداران صلیبیون علیه صلاح‌الدین ایوبی بود که به شکست انجامید و خزانه به جا مانده از هنری دوم را به کلی تهی کرد.

 

بعداً در هنگام بازگشت به وطن در آلمان اسیر لئوپولد پنجم، دوک اتریش گردید، و برای آزادیش بیش از دو برابر درآمد سالانه خزانه‌داری انگلستان درخواست شد. در جریان جنگ صلیبی سوم سه هزار نفر از اسرای مسلمان را در پای دیوارهای عکا و پیش چشم صلاح الدین ایوبی قتل‌عام کرد.

 

پس از آزادی به جنگی پرهزینه علیه پادشاه فرانسه فیلیپ دوم معروف به فیلیپ اوگوست (ستایش شده) دست زد که حاصلی در پی نداشت. سرانجام این پادشاه ولخرج و ماجراجو در جریان محاصره قلعه‌ای در فرانسه در اثر اصابت تیری زهرآلود کشته شد.

 


افسانه رابین‌هود و راهزنان جنگل شروود در زمان یکی از سفرهای ریچارد اتفاق می‌افتد که حکومت در اختیار برادر ریچارد یعنی جان ملقب به بی‌زمین (لکلند) بوده است.
او تنها یک فرزند داشت که نام او فیلیپ کنیاکی بود. فیلیپ پسر نامشروع ریچارد بود.

ریچارد اول (۱۱۸۹-۱۱۹۹) مظهر فرهنگ جوانمردی فرانسه بود.

او همچنین شخصی تحصیل کرده، خوش بیان، شاعری قابل و اهل اقدامات متهورانه بود.

 

وقتی به سلطنت رسید سی و دو سال داشت. با قد بلند، موهای بور و هیکل قوی و نیرومندش جذاب به نظر می‌رسید. او نیز مانند شوالیه های "ترانه های قهرمانی" شخصی بی‌باک بود که نسنجیده خود را در معرض خطر قرار می‌داد و همواره مشتاق بود در درگیری‌های مسلحانه شرکت کند.

 

علاوه بر این، او افسری باهوش و استعداد و شاید بتوان گفت، برجسته ترین تفکر نظامی در قرون وسطی بود. اگرچه او نسبت به خطراتی که تهدیدش می‌کرد بی‌توجه بود، اما به سلامت و امنیت سربازانش فوق العاده اهمیت می‌داد. این ویژگی او را در چشم افرادش عزیز و محترم می‌کرد و وفاداری نیرومندی نسبت به او ایجاد کرده بود.

 

ریچارد که فردی سلحشور بود مشتاقانه درصدد فرصتی بود که علیه صلاح الدین به مبارزه برخیزد. در واقع او برخلاف میل پدرش، مدت کوتاهی بعد از شنیدن خبر شکست حطین، صلیب برگرفت. ریچارد در مقام یک پادشاه از مقامی برخوردار بود که بتواند به عهد خود وفا کند. از قانون عشریه صلاح الدین در انگلستان سود سرشاری گرد آورده بود.

 

ریچارد علاوه بر سرمایه‌ای همپای صلاح الدین، دارایی خود را هم اضافه کرد تا بودجه جنگ را تامین کند و در راستای چنین هدفی بود که بسیاری از امتیازات و املاکش را به بهای کمتر فروخت. او از اینکه از دارایی‌های خود سخاوتمندانه در این راه مایه بگذارد دریغ نمی‌کرد.

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “۳ سپتامبر تاج گذاری ریچارد یکم”

قالب تفریحی