۲۸ فوریه زادروز لینوس پاولینگ

مجموعه: زادروزهای جهان تعداد بازدید: 265
۲۸ فوریه زادروز لینوس پاولینگ

لینوس کارل پاولینگ (به انگلیسی: Linus Carl Pauling) (زادهٔ ۲۸ فوریهٔ ۱۹۰۱ – درگذشتهٔ ۱۹ اوت ۱۹۹۴) دانشمند، فعال صلح، نویسنده و استاد دانشگاه اهل ایالات متحده آمریکا بود.

او دارای بیش از ۱۲۰۰ مقاله و کتاب است که بیش از ۸۵۰ مورد از آنها در زمینه مباحث علمی می باشد. هفته نامهٔ نیو ساینتیست از او به عنوان یکی از ۲۰ دانشمند برتر تمام دوران یاد می کند و تا سال ۲۰۰۰ او در بین تاثیرگذاترین دانشمندان در تاریخ رتبه ۱۶ را کسب کرده است. پائولینگ از بنیانگذاران شیمی کوانتوم و زیست شناسی مولکولی می باشد. پائولینگ دو بار برندهٔ جایزهٔ نوبل شد: یک بار شیمی در سال ۱۹۵۴ و یک بار صلح در سال ۱۹۶۲. او به همراه ماری کوری، جان باردین و فردریک سنگر، چهار فردی هستند که موفق به دریافت دو جایزه نوبل شده‌اند. پائولینگ تنها فردی است که دو جایزه نوبل را به صورت انفرادی (و بدون اشتراک با دیگری) کسب کرده است. پس از ماری کوری، او دومین فردی است که موفق به دریافت دو جایزهٔ نوبل در دو زمینه متفاوت شد.

مقیاس پاولینگ در الکترونگاتیوی به نام او نامیده شده‌است.

دو سال پیش از مرگش، دایسوکه ایکیدا فیلسوف بودایی، متن مکالمه خودش با پائولینگ را منتشر نمود که در آن پائولینگ بی‌خدایی خود را اظهار کرده بود.

 

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “۲۸ فوریه زادروز لینوس پاولینگ”

قالب تفریحی