۲۷ ژانویه زادروز لوئیس کارول

مجموعه: زادروزهای جهان تعداد بازدید: 120
۲۷ ژانویه زادروز لوئیس کارول

چارلز لاتویج دادسون (به انگلیسی: Charles Lutwidge Dodgson) با نام مستعار لوئیس کارول (زادهٔ ۲۷ ژانویهٔ ۱۸۳۲ در «چشایر» – درگذشتهٔ ۱۴ ژانویهٔ ۱۸۹۸ در گیلدفورد) استاد ریاضیات کالج کرایست‌چرچ دانشگاه آکسفورد، کشیش، عکاس و نویسندهٔ انگلیسی بود. او جزو بزرگترین نویسندگان ادبیات کودک جهان به‌شمار می‌رود.

چارلز لاتویج دادسون با نام مستعار لوئیس کارول (لویس کارول) ۲۷ ژانویهٔ ۱۸۳۲ به دنیا آمد.

او استاد ریاضیات کالج کرایست‌چرچ در دانشگاه آکسفورد، فرزند خانواده‌ای ثروتمند از طبقات بالای جامعه و افراد بانفوذ شمال انگلستان، دارای رگه ایرلندی و وابسته به دو طبقه اصیل نظامی و مذهبی بود. وی تدریس در آکسفورد را از ۱۸۵۵ آغاز کرد و تا ۲۶ سال بعد ادامه داد.


آلیس در سرزمین عجایب (۱۸۶۵) و آن‌سوی آینه (۱۸۷۲) از مهم‌ترین آثار او هستند که همچون دیگر آثار ادبی او با نام مستعار «لوئیس کارول» منتشر شدند.

هر دو کتاب، سفر آلیس، قهرمان دختر داستان را شرح می‌دهند و ماجراهایی را بیان می‌کنند که به صورت نمادین سیر تحول ذهنی او را در مسیر زندگی نشان می‌دهد. گونهٔ داستان، خیال‌پردازی است و در بستری رشد می‌کند که فراواقعیت‌ها المان‌های بنیادی طرح را تشکیل داده و لحظاتی از زندگی نویسنده را به تصویر می‌کشند.

کارول در ردیف خیال‌پردازی‌نویسان مهم دورهٔ ویکتوریا قرار دارد.

مهارت او در بازی با کلمات، منطق و خیال‌پردازی خوانندگان را، از کودکان گرفته تا برگزیدگان ادبی، مجذوب خود کرده‌است و فراتر از آن آثار وی عمیقاً در فرهنگ امروزی جای گرفته و بسیاری از هنرمندان را تحت تأثیر قرار داده‌است.


وی ۱۴ ژانویه ۱۸۹۸، در شصت و شش سالگی، براثر ذات‌الریه شدید در گیلدفورد، در جنوب شرقی انگلستان درگذشت و در گورستان «مونت سمتری» در گیلدفورد به خاک سپرده شد.

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “۲۷ ژانویه زادروز لوئیس کارول”

قالب تفریحی