۱ سپتامبر زادروز رو مو هیون

مجموعه: زادروزهای جهان تعداد بازدید: 162
۱ سپتامبر  زادروز رو مو هیون

    رو مو هیون (Roh Moo-hyun) (زاده ۶ اوت ۱۹۴۶- ۲۳ مه ۲۰۰۹)، سیاست‌مدار اهل کره جنوبی و شانزدهمین رئیس‌جمهور این کشور در بین سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۸ بود.

او پیش از ریاست جمهوری به عنوان یک فعال حقوق بشر برای دفاع از فعالیت‌های دانشجویی مطرح بود. روموهیون در هنگام فعالیت‌های انتخاباتی اش برای کسب پست ریاست جمهوری بر غلبه بر سیاست منطقه‌ای در کره جنوبی تاکید می‌کرد در انتخابات او به شدت از سوی افراد فعال دراینترنت حمایت شد و سایت اینترنتی (OhmyNews) نقش قابل توجهی در تبلیغاتی انتخاباتی او ایفا کرد.

پس از پیروزی در انتخابات سال ۲۰۰۳ دولت رو موهیون با مشکلاتی مواجه شد. متهم شدن به بی کفایتی، ادعای پرداخت حق سکوت به مخالفان، اختلافات شدید بارسانه‌ها و اصطکاک دیپلماتیک با ژاپن و ایالات متحده آمریکا، از جمله این مشکلات بود. او همچنین نتوانست به وعده‌های انتخاباتی‌اش از جمله انتقال پایتخت و تشکیل ائتلاف ملی با مخالفان جامه عمل بپوشاند.

در آخرین ماه‌های زمامداری روموهیون در پست ریاست جمهوری، رسوایی‌های مالی (دریافت رشوه) در ارتباط با دولت او مطرح شد و باعث ایجاد فشار سیاسی بر دولت شد.

او مدتی پس از پایان ریاست جمهوری‌اش در ۲۳ مه ۲۰۰۹ با پرتاب خود از بالای یک تپه خودکشی کرد و یک یادداشت خودکشی نیز برجای گذاشت. خود کشی او مورد تائید پلیس قرار گرفت.

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “۱ سپتامبر زادروز رو مو هیون”

قالب تفریحی