۱ سپتامبر درگذشت ژاک کارتیه

مجموعه: درگذشت های جهان تعداد بازدید: 196
۱ سپتامبر درگذشت ژاک کارتیه

ژاک کارتیه ( Jacques Cartier) (زادهٔ ۳۱ دسامبر ۱۴۹۱ – درگذشتهٔ ۱ سپتامبر ۱۵۵۷) ۱ سپتامبر درگذشت دریانورد فرانسوی بود که توانست بخش فرانسویِ کانادایِ کنونی را کشف کند.

در ۳۱ دسامبر ۱۴۹۱ در خانواده‌ای دریانورد در سن-ملو، فرانسه متولد شد. در ابتدا ملوان کشتی بود و در جریان دیدار فرانسوای اول از مون سَن میشل (Mont Saint-Michel) به درجهٔ ناخدایی رسید.

به گفتهٔ مورخان، در همین زمان بود که پادشاه با بودجهٔ تجهیزِ دو کشتی برای رسیدن به هند از مسیر شمال‌غربی موافقت کرد.

اولین سفر او در ۲۰ آوریل ۱۵۳۴ انجام شد که به کشف رودخانه سن لوران و لابرادور انجامید. او این سرزمین تازه را ابتدا به نام فرانسوای اول نامید و سپس نام کانادا را، با استفاده از واژهٔ سرخپوستیِ «کاناتا» (Kanata) به‌معنی «شهر» انتخاب کرد، و با پایان سفر اول در ۵ سپتامبر ۱۵۳۴ به کشورش فرانسه بازگشت.

سفر دوم باکمک سه کشتی آغاز شد و کارتیه با همراهانش به شهر کبک رسید. کشف سرزمین‌های تازه ادامه یافت تا به مون رویال، یعنی مونترآلِ کنونی رسیدند. سرمای کشنده و کمبود تجهیزات، ژاک کارتیه و افرادش را مجبور به بازگشت کرد.

سفر سومی را هم بین سال‌های ۱۵۴۲–۱۵۴۱ انجام داد و اولین ساکنان فرانسوی در سرزمین‌های نو در حاشیهٔ رود سَن لوران اسکان یافتند که به‌علت بیماری و مشکلاتی که با بومیان سرزمین جدید داشتند، در بهار ۱۵۴۳ مجبور به بازگشت شدند.

ژاک کارتیه در ۱ سپتامبر ۱۵۵۷ در زادگاهش سَن مالو براثر بیماری طاعون درگذشت.

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “۱ سپتامبر درگذشت ژاک کارتیه”

قالب تفریحی