۱۳ ژانویه درگذشت گالبا

مجموعه: درگذشت های جهان تعداد بازدید: 93
۱۳ ژانویه درگذشت گالبا

سرویوس سولپیسیوس گالبا (به لاتین: Servius Sulpicius Galba) (زادهٔ ۲۴ دسامبر ۳ پیش از میلاد – درگذشتهٔ ۱۵ ژانویه ۶۹ میلادی)، به مدت ۷ ماه امپراتور روم بین سال‌های ۶۸ تا ۶۹ بود.

گالبا از اعضای سنا بود که در سال ۳۳ به مقام کنسولی رسید. او سرسخت، بی‌طرف و دارای توانایی‌های نظامی بالایی بود. در سال ۶۸ لژیون‌های فرانسوی با همراهی سنا علیه نرون، امپراتور وقت روم شوریدند. نرون دست به خودکشی زد و گالبا به عنوان امپراتور جدید جانشین او شد.

روم به سال ۶۹ (میلادی) سالی که تاج امپراتور بر سر چهار تن گذاشته شد ، نزدیک می شد . در این عصر ابتدا نرو مجبور به خودکشی گردید . در عصر مبارزه با نرو ، قدرتمندترین افراد ، فرمانده ارتش ژرمانیا ویتالوس و فرماندار اسپانیا گالبا بودند .

میسر که از گالبا حمایت می‌کرد ، تلاش کرد ، تا در کنار لژیون سوم اگوستا که محافظت از آفریقا را بر عهده داشت ، یک لژیون جدید تاسیس کند . این لژیون جدید به نام مؤسس خود میسریا یا ماکرینا خوانده می شد .

اما دوران فرمانروایی او چندان طولانی نبود زیرا گالبا پس از به قدرت رسیدن رفتاری خشن، حریصانه و جانبدارانه در پیش گرفت و بسیاری از شخصیت‌های مهم روم از جمله کسانی که او را به قدرت رسانده بودند را نیز کشت.

گالبا همچنین فردی را که مورد قبول گارد پرتوریا نبود به جانشینی خود برگزید و همین امر نارضایتی‌ها را به اوج خود رساند. در سال ۶۹ میلادی گارد بر او شورید، گالبا و جانشینش را به قتل رساند و به حکومت ۷ ماههٔ او پایان داد.

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “۱۳ ژانویه درگذشت گالبا”

قالب تفریحی