۱۱ ژانویه زادروز الکساندر همیلتون

مجموعه: زادروزهای جهان تعداد بازدید: 156
۱۱ ژانویه زادروز الکساندر همیلتون

الکساندر همیلتون (به انگلیسی: Alexander Hamilton) (زاده ۱۱ ژانویه ۱۷۵۵ یا ۱۷۵۷ در چارلزتاون، نویس (سنت کیتس و نویس کنونی) – درگذشته ۱۲ ژوئیه ۱۸۰۴ در نیویورک) دولتمرد آمریکایی و از پدران بنیان‌گذار ایالات متحده آمریکا بود. او از مفسرین و مروجین اثرگذار قانون اساسی ایالات متحده آمریکا، و نیز مؤسس نظام مالی این کشور، حزب فدرالیست، نگهبان ساحلی ایالات متحده آمریکا، و روزنامهٔ نیویورک پست بود.

همیلتون به عنوان نخستین وزیر خزانه‌داری، مؤلف سیاست‌های اقتصادی دولت جرج واشینگتن بود. او پیشگام تأمین بودجهٔ ایالات به وسیلهٔ دولت فدرال، و نیز تأسیس یک بانک ملی، نظام تعرفه‌ها، و روابط تجاری دوستانه با بریتانیا بود.

بینش او شامل یک دولت مرکزی قدرتمند و یک قوه مجریه پرتوان،:۳–۴ یک اقتصاد تجاری قوی، به همراه یک بانک ملی و حمایت از تولید، و نیز ارتش قدرتمند بود. این دیدگاه از سوی توماس جفرسون و جیمز مدیسون که یک حزب رقیب را ایجاد کردند به چالش کشیده شد.

آنان حامی ایالت‌های قدرتمند مستقر در آمریکای روستایی و حفاظت شده به وسیلهٔ میلیشیاهای ایالتی به جای ارتش و نیروی دریایی قدرتمند ملی بودند. آنان همیلتون را به خاطر دوستی بیش از حد با بریتانیا و به طور کلی سلطنت و این که بیش از حد جهت گیری وی به سوی شهرها، کسب و کار و بانک‌ها محکوم می‌کردند.

همیلتونت نقش اصلی را در نگارش مجموعه مقالات فدرالیست – اثر بسیار تأثیرگذار بر تدوین قانون اساسی و نظام حکومتی ایالات متحده – داشت. او نماینده ایالت نیویورک در مجلس قانون‌گذاری و کنگره قانون اساسی و از مدافعان قانون اساسی ایالات متحده و جایگزینی فدراسیون آمریکا به جای کنفدراسیون آن هنگام بود.
او در جنگ‌های استقلال نیز مشارکت داشت و در سال‌های ۱۷۹۹ و ۱۸۰۰ میلادی فرمانده ارتش این کشور بود.

همیلتون در سال ۱۸۰۴ در دوئلی با آرون بر معاون وقت رئیس جمهور گلوله خورد و یک روز بعد مرد.

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “۱۱ ژانویه زادروز الکساندر همیلتون”

قالب تفریحی