۱۰ ژانویه درگذشت ساموئل کلت

مجموعه: درگذشت های جهان تعداد بازدید: 157
۱۰ ژانویه درگذشت ساموئل کلت

ساموئل کلت (به انگلیسی: Samuel Colt) (زادهٔ ۱۹ ژوئیه ۱۸۱۴ – مرگ ۱۰ ژانویه ۱۸۶۲) صنعتگر و مخترع آمریکایی بود. او بنیان‌گذار شرکت اسلحه‌سازی کلت بوده و اختراع رولور را به او نسبت می‌دهند.


ساموئل کلت در سال ۱۸۱۴ میلادی در هارتفورد ایالت کانتیکات در آمریکا زاده شد. او در ۱۸۲۷ به عنوان دریانورد مشغول به کار شد و در همین زمان مدلی چوبی از یک هفت‌تیر را ساخت. در حدود سال ۱۸۳۲ به مسافرت در ایالات متحده پرداخت و سخنرانی‌هایی در زمینهٔ مباحث مربوط به شیمی ایراد نمود.

کلت در ۱۸۳۵ به انگلستان رفت و نخستین مدل واقعی از رولور ساخت خود را ابتدا در آنجا و سپس در فرانسه و یک سال بعد در آمریکا به ثبت رساند. اسلحهٔ ساخت او دارای استوانه‌ای برای قراردادن فشنگ در آن بود که با کشیدن چخماق تفنگ می‌چرخید و فشنگ را برای شلیک آماده می‌کرد. در ابتدا پیستولها و تفنگ‌های تک‌لولهٔ ساخت کلت مورد استقبال کمی قرار گرفت و کارخانه‌ای که به منظور تولید آنها در پترسون نیوجرسی راه‌اندازی شده بود تعطیل گردید.

با شروع جنگ آمریکا و مکزیک، ارتش ایالات متحده در ۱۸۴۷ سفارشی بالغ بر ۱۰۰۰ عدد رولور را به کلت داد که این سفارش موجب رونق مجدد کسب و کار ساموئل کلت گردید و او شرکت تولید اسلحه‌های گرم کلت با امتیاز انحصاری را که امروزه با نام شرکت تولیدی کلت شناخته می‌شود بنیان گذاشت.

کلت در دهم ژانویه ۱۸۶۲ در هارتفورد کانتیکات درگذشت و در گورستان سدار هیل به خاک سپرده شد.

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “۱۰ ژانویه درگذشت ساموئل کلت”

قالب تفریحی